Bakın Size Anlatacaklarım Var…

31 Ocak 2019
306 Views

İşe gitmek için evden çıktınız. Bugün programınız çok yoğun. Bir kalabalık fark ediyorsunuz sokakta, bir kaza olmuş. Aracın dışında bir kişi yerde yatıyor. Bir kişi ise araç içinde kalmış, kanlar içerisinde. Bir bakıyorsunuz etraf kaos, evet işte tam orada ilk yardım sevenler J. Herkes bir taraflara koşuyor, yardım etmeye çalışıyor. Ama kim ne yapıyor hiç belli değil. Bir tarafta adamı aracın içerisinden çıkarmaya çalışanlar ki günümüzün en fiyakalı hastalığına yakalanmışlar: Adı; Araç patlayacak Psikozu 😊. Daha da fiyakalısı artık kentlerden sonra köylere bile sıçrayan, günümüzün en modern hastalığı: Panik Atak, tabiri caizse “günümüzün vebası” J.  İşte, 112 ambulansı bekleniyor elbette ama kaç kişi aradı, ya da arandı mı, kaç kişi hangi adresi verdi, ya arayanlar hala burada mı? Hiçbiri belli değil, değil mi? Olay yerine gittiğinizde kaç yaralı var? Kaç tanesi sessiz? Nasıl değerlendirelim? Ne yapalım? Nereden başlayalım? Hangi kişiye ilk önce müdahale edelim?

Yoksa kalan sağlar bizim midir?

Başa dönelim…

Olay yerindesiniz, “ilkyardımcısınız”. Çevrenize bakın, kaos içerisinde yardım etmeye çalışanlardan askerlerinizi seçin. Çünkü siz komutansınız.  Çünkü onlar görev almak isteyen askerleriniz. Görevleri dağıtmaya başlayın:

Sen! Trafiği durdurmak için uyarıcı bir şeyler bul ve kaza mahalini işaretle!

Sen! Yakıt sızıntısı var mı kontrol et ve bulabiliyorsan toprakla üzerini ört!

Siz ikiniz! Hastalara kimsenin dokunmamasını sağlayın, omurga hasarları olabilir, sakın hareket ettirmeyin!

En iyi ilkyardımcı, yaşayanıdır. Güvenli bir çevre oluşturmadan yapılacak tüm müdahalelerde, kurtarıcının göreceği zarar ile hasta veya yaralıya yardım edebilecek bilgili kişi de kalmayacaktır.

 

Hasta yakını var mı??? Hastanın birinci derece yakını var mı???

Sağlık Hukuku Hasta Hakları Yönetmeliği ve buna atıfta bulunarak Türk Ceza Hukuku, kişiye dokunmak için vücut bütünlüğü mahremiyetine saygı duymak adına kendisinden veya birinci derece yakınından izin almamızı şart koşmaktadır. İzin verilmediği takdirde dokunmak bir suçtur. Kişinin bilincinin kapalı olduğu veya birinci derece yakınların bulunmadığı durumlarda, “biliyorsanız” yardım edebilirsiniz.

Hastaların bilinç durumları hakkında genel bir değerlendirme sonrasında bir asker daha seçin ve ona zincirin en hayati görevini verin:

Sen! 1-1-2’yi ara, bir trafik kazası gerçekleştiğini ve bilinçleri olmayan 2 yetişkin yaralı olduğunu söyle! Sakın yanımdan ayrılma ve beni ambulansların durumundan haberdar et!

Gelecek hafta komutan ve askerlerinin kurtarma mücadelesinin stratejik adımlarında buluşalım mı?.

URL: https://www.magazinname.com/bakin-size-anlatacaklarim-var-357

YORUM BIRAK