Sen savaşa şimdi girme “ilaç”

21 Şubat 2019
469 Views

Malum kış mevsimi, salgın hastalıklar salmış durumda kendini; üst-alt solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, pnömoni, kış dönemi ishalleri yoğun olarak sahnede başrolde. Genç ve sağlıklı bireyler az hasarla ve bir o kadar da hızlı iyileşebiliyorken, risk grubu hastalıkları olan yaşlılar ve çocuklar sıkıntıda. 5 yaş altı ve 65 yaş üstü diye tanıttığımız bu grup oldukça savunmasız ve hasarlanma yüzdeleri ara yaş gruplarına göre çok daha yüksek. Derdini anlatamayan yaştakilere ne demeli?

6 ay- 6 yaş arası çocuklarda hastalıkların ateşi 38 ºC’in üzerine çıkacak kadar yükseltmesi havale riskini ortaya çıkarmaktadır. Kimler risk altında?

  • Erken yaşta ateşli havale görülmesi,
  • Ateşli havalenin tekrar ediyor olması,
  • 1. derecedeki akrabalarda ateşli havale hikâyesi olması,
  • Havalenin düşük dereceli ateşler ile meydana gelmesi,

çocuklardaki yineleme riskini artırmaktadır. Ayrıca;

 
  • Aile öyküsünde epilepsi olması,
  • Gelişimsel Sinir Sisteminde bir anormallik bulunması,
  • Nöbetlerin düşük dereceli ateşler ile meydana gelmesi,

ateşli havaleli çocuklarda epilepsi (Sara Hastalığı) gelişimi için riskli faktörlerdir.

Şimdi dikkat! Ateşli havale geçirme riski olan çocukların takibi ve maruz kalan bir çocukla karşılaşılınca ilk yardımı doğru yapmak gerekir. 6 aya kadar koruyan anne sütü ek gıda alımı başlayınca savunma sistemini yavaşlatır. 6 yaşa gelindiğinde koruyucu aşılar tamamlanmış, savunma sistemi tam donanımlı hale gelmiştir. Bu nedenle diğer yaş gruplarında ateşli havaleye nadir rastlanmaktadır.

Ateşe Ne Zaman Müdahale Etmeli?

Ateş varsa, savaş var demektir. Patronun koruyucu askerleri düşmanı fark etmiş ve savaş açmıştır. Dünya literatürüne şöyle bir göz gezdirdiğimizde, 38’in üstüne çıkmayan ateşe ilaçla müdahale edilmemesi gerektiğini göreceksiniz. Sen savaşa şimdi girme İLAÇ! 36,5 ºC üzerine çıkmış bir vücut sıcaklığı için;

  • Çocuğu ıslak havlu ya da çarşafa sararak (özellikle eklem bölgelerini) ateşi düşürün.
  • Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında su ile duş aldırın.

38 ºC üzerine çıkan vücut sıcaklığında, savaşçı askerlere dışarıdan destek kuvvet gerekmektedir. Çocuğunuzun doktorunun önerisi ile ilaç desteğine şimdi başvurabilirsiniz. Ancak, hastane sevki yapılacak bir çocuğu soğutmadan yola çıkarmayın!

Soğutma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Motoru hararet yapan bir arabaya soğuk suyu dökün bakalım?

Cosssssss!

Buzlu su, suya sirke katılması gibi dış müdahaleler, vücudumuzda da benzeri bir ses çıkarmakta, ancak yalnızca savaşan askerlerimiz duymaktadır. Soğutma işlemlerinde kullanılacak suyun sıcaklığı “ılık çeşme suyu” olarak kabaca tabir edilebilir.

Unutmayın! Ateşli havalede titreme ve sayıklama yoktur; gözleri sabit bir noktaya dikilmiş, hiçbir dış etkene tepki vermeyen, ritmik kasılma hareketleri gözlemlenen, sessiz yardım dilenen bir çocuk tablosudur.

Unutmayın! C vitamini içeren takviye doğal gıdalar savaşacak askerlerinize en yüksek dış destektir.

Unutmayın! İlkyardım bilmek bir lüks değil, son derece önemli bir ihtiyaçtır.

E-mail : info@ayseyazici.com

@sizeanlatacaklarimvar

YORUM BIRAK